Břitva oznamuje nominace za rok 2018

České rockové ceny Břitva, orientované na převážně tvrdší formy metalu či hardcore punku, oznamují nominace za rok 2018, které určilo hlasování 40 takto zaměřených publicistů z několika magazínů, fanzinů a webzinů.

Veškeré nominace jsou uvedeny v abecedním pořadí. 


ALBUM ROKU 

Stejně jako loni dojde nejen na vyhlášení absolutního pořadí, tedy bez jakéhokoli žánrového dělení, ale také na vyhlášení vítězů čtyř žánrových kategorií.

Níže uvedené žánrové kategorie nebyly odhlasovány každá samostatně, ale byly vytvořeny pouhým  rozčleněním celkového pořadí. Uvedena jsou všechna alba s alespoň 30 získanými body, z čehož pramení nestejný počet nahrávek v jednotlivých kategoriích. Ty reprezentují čtyři hlavní žánrové či možná spíše subkulturní proudy, jež jsou v Břitvě dominantní, a vzejdou z nich čtyři dílčí vítězové. Již nyní lze dodat, že tato čtyři vítězná alba z jednotlivých žánrových oblastí se současně nacházejí v první čtyřce absolutního pořadí a proto se netřeba obávat toho, že by v některém žánru byl oceněn někdo, kdo se celkově nachází někde níže. 


ALBUM ROKU – ULTRAMETAL

Označení tohoto žánrového sektoru může zvláště mladším ročníkům připadat nepoužívané a tím pádem podivné, ale naopak starší generace pamětníků by s ním měla být srozuměna velmi dobře. Lze jej chápat jako souhrnné označení pro thrash, death, black a ostřejší doom, leč přiřazen k nim byl také jeden zástupce metalově laděného grindu. Volně řečeno – jde o nejrůznější chrochtaniny, chrchlaniny, zvraceniny, skřehotaniny či podobně roztomilé jevy, zpravidla se nesoucí v rychlých až vražedných tempech, ovšem až na dvě zřetelné výjimky, kdy při zachování veškeré syrovosti se předváděná tempa naopak převážně vlečou. 

ANTIGOD – W.R.A.T.H. (CD – MetalGate) 
AWRIZIS – Dreadful Reflection (CD – MetalGate)
ET MORIEMUR – Epigrammata (CD/CD box – Transcending Obscurity) 
EXORCIZPHOBIA – About Us Without Us (CD – Support Underground)
KANDAR – Tromaville (CD – Bizarre Leprous) 
MALLEPHYR – Womb Of Worms (CD – Murderous / Satanath) 
MASTER'S HAMMER – Fascinator (LP/CD/MC – Jihosound)
NAHUM – Within Destruction (CD – MetalGate) 
SELF-HATRED – Hlubiny (CD – Solitude) 


ALBUM ROKU – ART & CROSSOVER

Také tato kategorie vychází z metalových kořenů, které však přítomným protagonistům byly příliš těsné a ti proto pocítili touhu rozlétnout se i do sfér odlišných výrazových poloh. Některým z nich svědčí křížení se vším možným, od elektroniky přes jazz až po moravský folklór, mnozí naplňují své umělecky náročnější ambice, ale vesměs všichni oproti drsným metalistům disponují mnohem větším příklonem k melodice, často přecházející až ve vyložené zklidnění. 

DARK GAMBALLE – Hluboký nádech (CD – Redblack) 
ELBE – Sudety (CD – Epidemie) 
FACE THE DAY – Stuck In The Present (LP/CD – EarmarkSounds) 
FORGOTTEN SILENCE – Kras (2LP – Shindy / L'Ateliére Fumoir // CD – Epidemie) 
Necrocock – Křivoklátské martyrium (CD) 
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – Smutnice (CD/CD box – Redblack)


ALBUM ROKU – HARDCORE PUNK 

Snad nepřekvapuje, že i hardcorepunkové běsnění  mívá celou řadu podob. Velmi často přechází ve zdánlivě volnější, ale zároveň atmosféricky drásavé emocorové pojetí, z nějž v rámci postmetalově označovaných linií není daleko do nánosů sludge, zatímco jindy může útočit ve jménu nejryzejšího, tedy subkulturně spíše hardcorově laděného grindu.  

DROM – Tady bůh není! (LP – Good Night White Pride / Naše desky / Your Mother! // CD – Full Moon) 
I AM PENTAGON – 265 (LP – Pushteek) 
NEEDFUL THINGS – Deception (LP – Give Praise / Psychocontrol / Rödel) 
NIKANDER – Sekyra prohnaná kolenem (LP – Day After) 
RUTKA LASKIER – Protiklady (LP – FFud / Happy Mutant / Pure Heart / Stoned To Death / Zegema Beach)


ALBUM ROKU – ALTERNATIVA & NOISE ROCK

Když alternativa, tak v tomto případě jen ta rocková, tedy hlavně taková, která částečně i hudebně, ale možná ještě více subkulturně vzývá ducha hardcoru a punku, nicméně činí tak méně ortodoxním a výrazově otevřenějším způsobem. Hlučný rock zde bývá základem, ale občas může přecházet do oblasti post rocku, psychedelie, shoegaze či dokonce ostřejšího blues a country.    

LYSSA – Bipolar (LP – Silver Rocket)
MANON MEURT – MMXVIII (LP/CD – Minority) 
Olafsonn Olaf And THE BIG BAD TRIP – The Feathers Of Oblivion (2LP) 
POVODÍ OHŘE – Povodí Ohře (LP – Stoned To Death) 
TOMÁŠ PALUCHA – Čaro (LP – Day After) 
UŽ JSME DOMA – Kry / Ice Floes (LP – PHR) // Kry / Floes (CD – Indies MG) 


OBJEV ROKU

Každoročně je co objevovat a loni to platilo neméně. Některá z těchto jmen nejsou až tolik objevy, ale spíše novými projekty dávno osvědčených muzikantů, jejichž konání netřeba až tolik v pravém smyslu objevovat, přesto se stále zjevuje dostatek těch, kteří již svými prvními či druhými alby či minialby budují výrazné pozice ve vnímání těch, co jsou ještě schopni vstřebávat nové podněty a  nespokojí se jen se zasloužilými legendami. A je vcelku jedno, zda jde o temný metal, ostrý punk, atmosférický post rock, ušlechtilý art rock, úderný thrash nebo brodění se po kolena ve sludge.      

DÆRRWIN (CD Uv' Derekh – MetalGate)
DECULTIVATE (LP Milovat – Pushteek) 
ELBE (CD Sudety – Epidemie) 
FACE THE DAY (LP/CD – Stuck In The Present – EarmarkSounds) 
FVTVRE (MP Mess – Bigg Boss / Happy Mutant)
INNERSPHERE (CD Amnesia – MetalGate)  
MURDER INC. (LP/CD Umlčen navěky – Support Underground) 
NIKANDER (LP Sekyra prohnaná kolenem – Day After) 
POVODÍ OHŘE (LP Povodí Ohře – Stoned To Death) 
THE ATAVISTS (LP/CD Lo-Fi Life – Bigg Boss)


NEŘADOVÉ ALBUM ROKU

Kategorie zaměřená na reedice, souhrny, komplety, výběry, živáky, kompilace či tributy představuje tradiční výlet do více či méně vzdálené minulosti, kdy se na kompaktech a vinylech znovu vynořují staré klasické nahrávky, případně se zjevují v koncertních, akustických či jiných nově pořízených verzích. Včetně případu, kdy několik kapel po svém hraje skladby zaniklé doommetalové legendy.  Díky bodové shodě se do desítky vměstnalo rovnou 11 titulů, zajímavěji však působí zjištění, že po 15 letech se v nominacích objevuje titul, který kromě dvou verzí vinylu vyšel i na VHS kazetě.

BALACLAVA – Y2K (LP – Pushteek) 
CULT OF FIRE – Kali Fire Puja (LP/picture LP/VHS – Beyond Eyes)
DENET – Krev (LP – Nasphyr) 
Hladík Radim – Má hra 1969-2018 (4CD – Supraphon)
ISACAARUM – Retrorgy (CD – MetalGate) 
POSTCARDS FROM ARKHAM – Spirit (CD – MetalGate)
PSÍ VOJÁCI – Národ Psích vojáků (2 edice 2LP – Indies MG)
REACTION ECSTASY TRANCE – In Memories (+ Depression – 2LP – Pařát) 
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – Iron (LP – Nasphyr // CD – Pařát)
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – Themes (LP – Nasphyr)
Tribute To DISSOLVING OF PRODIGY – In Memory Of Fusaty (CD – Pařát)


MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU

Kategorie, o níž v minulosti sem tam nějaký „nicnežmetálista“ prohlásil, že mu připadá zbytečná a raději by ji zrušil, protože v ní neměl pro co hlasovat, aniž by si uvědomil, že naopak v hardcorové sféře jsou tyto formáty běžnou praxí. Rovněž v bilanci loňského roku jde o punk, hardcore a grind na mnoho způsobů, jak jinak než na převážně vinylových nosičích různých velikostí. Také sem se díky bodové shodě vecpalo 11 položek, přičemž nominace se v rámci pravidel týkají pouze českých kapel a naopak netýkají dvou na splitech přítomných zahraničních jmen.

BBYB / DROM (SP) 
БУТ (BUT) – Understrike / INSISTENT – Serenity Of Suffering (CD – L'inphantile Collective) 
DECULTIVATE – Milovat (LP – Pushteek) 
DROM / BLUES FOR THE REDSUN – Fullmoon Alchemy Narcotic Session (LP – MetalGate)
FVTVRE – Mess (MP – Bigg Boss / Happy Mutant) 
LAHAR – Černý svědomí (+ ČAD – LP – Doomentia) 
MASÁŽ / MASSOLA (LP – Magick Disk Musick) 
RAVELIN 7 – Kry (one-sided LP) 
SHEEVA YOGA (+ DOG EGGS – LP – 783 Landsberg / Apatrida / Dead Heroes / Deaf Death Husky / Exit / JNTheBeast / Olga Hepnarová / Pure Heart / Ribé / Swamper / Thrash And Burn! / Totalitarianism Still Continues)
TELESA OHNEPAL / THANX (LP – Malárie) 
TRAUMA 84 – Pachuť šílenosti (EP – Aback / Animator / Deadly Illness / Dis-šröt / GRF / Hevlín Punx / Kamčůf D.I.Y. Swět / Ofca Porn / PHR / Schmeichel Kabinett 666 / Šváb / T.T.T. / Vacul / Véva)


VIDEOKLIP ROKU 

Loňský rok byl natolik bohatý na povedené klipy, že oproti minulým rokům si v rámci nominací lze dopřát šťastnou sedmičku těch vůbec nejlepších. Chce-li někdo v části z nich hledat nějaké pojítko, může si vystačit s provokací. Hlavně asi vůči těm takzvaně slušným.

DARK GAMBALLE – Kapky (režie Martin Ferko)
ESAZLESA – V dobrém i zlém (režie Janek Růžička) 
INSANIA & Adéla Elbel – Ať kypí žluč (režie Radek Mauer) 
MUCHA – #MeToo (režie Petr Hrubeš)
Necrocock – Zvíkovecké harmonium (režie Tom Necrocock) 
POSTCARDS FROM ARKHAM – Leviathan (režie Frodys)  
VISACÍ ZÁMEK – Traktor (režie Jan Zajíček) 


KNIHA ROKU 

Zatímco předloni vycházely a letos znovu vycházejí i vyložené velkoknihy, loňský rok byl trochu slabší a rockový čtenář se musel spokojit jen s druhými či třetími variacemi toho, co započalo již dříve. Někde se samými fotkami, jinde zcela bez nich.

Bruno – Revoltikon (2. vydání – Mystic) 
Smrčka "Smrčák" Stanislav – Photographs II. – 2014-2018 
Votruba Václav – Kniha kovu – část 3 (MetalGate)


KONCERT & FESTIVAL ROKU  

Mezi tradiční ostře metalové až grindové sešlosti se nezadržitelně dere další, jež se po předloňské premiéře do nominací ještě nevešla, ale po druhém ročníku již ano. Jenže zatímco metalu vévodí open airy, hardcoru se daří i v mnohem menším měřítku, neboť jak napovídají některé nominované položky, i mnohé návštěvností menší akce se mohou stát pojmem. To platí i pro koncertní reunion jedné ostře hardcorové družiny, naopak z úplně jiného ranku pochází další návrat, znovu po letech připomínající osobu Jiřího Schelingera. A zcela poprvé se nominačně zjevuje také jedna čím dál viditelnější multiklubově multižánrová přehlídka. 

BALACLAVA – Reunion Show (Praha, Brno – Pushteek)
Brutal Assault (Jaroměř – Brutal Assault Agency)
DIY Zine Fest (Olomouc – Coffee Nerds For Liberation) 
Enter The Eternal Fire (Volyně – Rámus agency)
Fekal Party (Praha – L'inphantile Collective) 
Fluff Fest (Rokycany)
Killed By Brno – Filip Forever Gig (Brno – United Crusties)
MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec – MetalGate / TORTHARRY)
Obscene Extreme (Trutnov – Obscene Productions)
Symbolic Open Air (Tři Dvory u Kolína) 
ZEMĚTŘESENÍ – Tour po 25 letech (turné – BFF) 
Žižkovská noc (Praha – Mad Duck booking)


MÉDIUM ROKU 

Jelikož Telepatie prvně vyšla až letos, na nominaci si ještě rok počká a v desítce vyvolených proto zatím být nemůže. Vedle již tradičních rockových a metalových magazínů či webů však nechybějí nejaktivnější šiřitelé hardcore punku, byť tentokrát se mezi ně vešel pouze jediný tištěný fanzin. Vůbec poprvé v historii se do nominací dostala nějaká rozhlasová stanice, a to rovnou dvě.

Czechcore (webzin) 
Echoes (webzin) 
Fobia (webzin) 
Malström (fanzin) 
Marast Music (webzin) 
Pařát (magazín) 
Periferia (webzin) 
Radio Beat 
Radio Wave (Český rozhlas)
Spark (magazín)


FIRMA ROKU

Pořadatelé a vydavatelé pořádají a vydávají natolik intenzivně, že dostat se mezi elitu působí čím dál náročněji. Vedle některých letitých jistot z oblasti tvrdého metalu, grindu či punku však stojí za pozornost dva nominační nováčci. Jedním z nich je původně kazetový a nyní již také vinylový, ale především velmi aktivní vydavatel zaměřený na vskutku syrovou alternativu, tím druhým pak loni vzniklý a tedy zbrusu nový label, jejž charakterizuje graficky jednotná koncepce obalů.  

Bizarre Leprous Production
Epidemie Records
Magick Disk Musick
MetalGate
Obscure Promotion & Brutal Assault Agency
Pařát Productions
PHR Records
Pushteek
Stoned To Death Records
Support Underground


POTĚŠENÍ ROKU 

Pokud české kapely cestují po světě, nutno jim to přát, ale někdy stačí setrvat doma a vystavovat fanziny a besedovat o nich. Loni se tak dělo opravdu hojně, a to nejen v rámci nominovaných projektů. Kdo zrovna nevykládal o zinech, ten pravděpodobně vzpomínal – extrémní festival na své počátky, rockové veličiny na kolegu Schelingera a jeden starý pán na vězení i drogy. 

DVD Jiří BigBoss Valter – Vzpomínky na hovno (Shindy) 
výstava fanzinů a beseda o nich na Brutal Assaultu (Jaroměř) 
beseda o fanzinech na DIY Zine Festu (Olomouc)
latinskoamerické turné MASTER'S HAMMER
vstupní retroprogram festivalu Obscene Extreme (Trutnov)
evropské turné PLEASE THE TREES v roli předkapely MUDHONEY
turné projektu ZEMĚTŘESENÍ po 25 letech 


ZKLAMÁNÍ ROKU 

Úmrtí osobností jsou vždy smutná, ale i méně fatální konce dovedou rozesmutnit. Například když zanikne nějaký časopis, tradiční festival nebo se napůl rozpadne legenda extrémních sfér. Ona už ani tato anketa není co bývala a lépe asi jen tak nebude. Zvláště když pódia obsazuje směšná šaškárna, která ze všeho nejvíc připomíná kočovný cirkus či pavilon cvičených opic. 

koncertní projekt BOHEMIAN METAL RHAPSODY
koncertní konec a úpadek cen Břitva
konec festivalu Fekal Party (Praha) 
rozpad dosavadní sestavy skupiny GRIDE  
zemřel Karel „Hogath“ Kříž (GORGONEA PRIMA) 
zemřel publicista Vojtěch Lindaur (Rock & Pop, Rock'n'All aj.) 
konec tištěné verze magazínu Rock'n'All
zemřel zpěvák Vláďa Šafránek (HARLEJ, WALDA GANG aj.)